@MakunaHatata@lemmy.world to Lemmy Shitpost@lemmy.world • 2 years agoI feel the actual inflationlemmy.worldimagemessage-square200arrow-up11.3K
arrow-up11.3KimageI feel the actual inflationlemmy.world@MakunaHatata@lemmy.world to Lemmy Shitpost@lemmy.world • 2 years agomessage-square200
minus-square@tacosplease@lemmy.worldlinkfedilink7•2 years agoCosts me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
minus-square@jcit878@lemmy.worldlinkfedilink10•2 years agoits basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days
Costs me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
its basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days